top of page

Tekvando ve Boks Atölyeleri

Tekvando ve boks sporu şiddet içeren ya da çocuğunuzu agresif güdülere iten bir spor değildir. Aslında bakarsanız, iyi tekvandocu olmak için güçlü olmanız bile gerekmez.

Diğer sporlar gibi, anavatanı Kore olan tekvando sporu, çocuğunuzun bedenini ve fiziksel kapasitesini geliştiren bir spordur. 

Aynı zamanda Tekvando çok teknik bir spordur. Bu sebeple çocuklar vücutlarını kontrol edebilmeyi öğrenirler. Tekvando sporunun eğitimi süresince, çocuğunuz sosyal ve psikolojik birçok değeri de öğrenmek zorunda kalır.

Tekvando muhteşem fiziksel faydaları da beraberinde getirir. Ancak fiziksel faydaların yanında, çocuğunuzun karakterinde büyük değişime sebep olarak çocuğunuzu ehlileştirir.

Bu spor, Tekvandocular için muhtemelen yaşam biçimi haline gelmiştir. Bunu hem fiziksel hem de zihinsel balansı sağlamak için enstrüman olarak kullanırlar.

Tekvando insanoğlunu bütün duygularında bir farkındalık arayışına sürükler. Çocuklar içinse, hayatlarının en karmaşık dönemlerini atlatmalarına yardımcı olur çünkü onlara hayatları boyunca işlerine yarayacak önemli insani değerleri ve iyi alışkanları kazandırır.

Fiziksel faydaları

  • Kas gücünü artırır. Kardiyovasküler dayanıklılık sağlar.

  • Elastisiteyi, atikliği ve esnekliği artırır.

  • Çocuğunuzun koordinasyon ve denge yeteneklerini artırır.

  • Bedeni üzerinde kontrol sağlamayı ve bilgi edinmeyi sağlar. Tekvando öğrenimi kolay hareketlerin oldukça teknik düzeyde tekrarlanmasından oluştuğu için, bu daha sonra zor ve kompleks aktivitelerde işlerine yarayacaktır.

Psikolojik ve sosyal faydaları

Tekvando aynı zamanda çocuğunuzun karakterini ehlileştirmek ve olgunlaştırmak konusunda yardım eder. Yüksek enerjili olan çocuklar vücutlarından ve çevresinde olan bitenden daha farkında ve bilinçli olarak yetişir.

Utangaç ve içe kapanık çocuklar bile bu spor sayesinde güven, özsaygı ve girişkenlik özelliklerini edinmeye başlar.

  • Konsantrasyonu artırır ve disiplini öğretir.

  • Kendi bedenleri üzerine yoğunlaşacakları için, özgüven ve özsaygı edinirler. Ek olarak, çevresindeki insanlarla interaktif biçimde hareket etmeyi öğreneceklerdir.

  • Dürüstlük, sadakat, yoldaşlık, takım çalışması, saygı ve özgüven gibi duyguları öğrenir ve bunun gibi önemli değerlerin önemini anlar.

  • Tekvando aynı zamanda kültürel bir öğrenim için de güzel bir fırsattır. Bu şekilde, geleneksel bilgiye erişimi sağlar, kendi düşündüğü düşünme yollarından farklı olarak başka şekilde düşünmek zorunda kalır. Bu şekilde toleransı ve dayanışma duygularını öğrenir

bottom of page