top of page

Jimnastik Atölyesi

Jimnastik, vücudu güçlendirmek ve çevikleştirmek amacı ile yapılan bedensel alıştırmaların tümüdür. Ayrıca, vücudun çeşitli şekillere sokularak esneklik ve zarafeti gösteren bir spor dalıdır. Hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan, 3 yaş itibariyle başlanabilen tüm sporların temelinde yer alan, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır.

 

5 yaş için ise ideal bir spor olduğu söylenebilir. Çünkü 5 yaşındaki bir çocuk, belli bir fiziksel olgunluğa erişmiştir. Dolayısı ile bazı hareketleri kendinden küçüklere göre daha rahat yapar. Örneğin, 5 yaşındaki bir çocuk küçüklere oranla artık daha rahat takla atmaya başlayacaktır. Bu, çocuk için ulaşabileceği önemli bir aşamadır. Jimnastikte bu yaş çocuk için avantajlıdır. Doğru yönlendirme, çalışma, takip ile 5 yaşındaki çocuklar uygulaması zor hareketleri yapabilmektedirler. Kas ve iskelet gücü, özellikle bu formasyon yaşlarında gelişmeye başladıkça çocuklar kendilerine daha çok güvenmeye başlar ve fiziksel kabiliyetleri çoğalır.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (Center of Disease Control and Prevention) çocukların günde en az 1 saat hareket etmesini tavsiye etmektedir. Düzenli hareket; çocukların kendine olan güvenini artırmayı, sağlıklı kilo kontrolünü, sağlıklı vücut gelişimini ve kaliteli uyku uyumalarını sağlar. Seçilecek spor dalı veya aktivite ise çocuğun fiziksel olgunluğu ve yaşına göre değişecektir.

Özel Başakşehir Mucitler Akademi'de çocuklar güne jimnastik ile başlamaktadır.

Jimnastik faydaları nelerdir?
  1. Bedeni bilinçli kulanım, koordinasyon, motor gelişim, denge: Okul öncesi küçük yaşta bu spora başlayan çocuklar, vücudun değişik kısımlarını birbirleri ile denge içinde ve koordineli olarak kullanmayı öğrenir. İngiliz jimnastikçiler, erken yaşta jimnastik yapılmasının ileriki yaşlarda vücut kontrolü ve hakimiyeti geliştirdiğini belirtiyorlar.

  2. Esneklik kazanarak vücut yapısını güçlendirme: Kas kuvveti, dayanıklılık ve vücut gücünün temellerini atar.

  3. Sosyalleşme: Boston Jimnastik Akademisi jimnastik yapan çocukların dinleme, yönerge alma ve uygulama, sıra bekleme, başkalarına saygı duyma konularında gelişme gösterdiklerini belirtiyor. Yeni arkadaşlıklar, bağımsızlığı öğrenerek kendine güvenini artırma ve eğlenme de çocuğu geliştiren faktörler.

  4. Disiplin ve odaklanma: Jimnastik sporunun yapısı, çocuklara daha disiplinli olmayı, yaptığı işe dikkat ile odaklanmayı öğretmektedir.

  5. Duruş bozukluklarının düzeltilebilmesi

  6. Denge sorunu yaşayan çocuklarda olumlu yönde ilerleme

  7. Yaşıtlarına göre daha olgun ve sorumluluk sahibi olabilme

bottom of page