top of page
Ara
  • akademimucitler

Psikolojik Sağlamlık

Güncelleme tarihi: 13 Ara 2020

Esneklik olarak da tanımlayabileceğimiz Psikolojik Sağlamlık (Resiliens), cismin sıkıştırılması, bükülmesi, esnemesi sonrası özüne, orijinal formuna dönebilme becerisidir.

Psikolojik sağlamlığı, hayatımızda yaşadığımız değişikliklerden, stresli yaşam deneyimleri arasından nasıl sıyrıldığımızla (hastalık, ölüm, kaza...) açıklayabiliriz.

Hayatta birçok olumsuz olay ile karşılaşabiliyoruz. Yas, çatışmalar, doğal afetler, hastalıklar... Çoğu zaman önlenemeyen bu zorluklar karşısında kimisi hızlı toparlanırken kimisi daha geç toparlanıyor.


Psikolojik sağlamlık, bireyin zorlu yaşam koşulları altında:

-Başarılı baş etme

-Sağlıklı uyum gösterme

-Yeterlik gösterme

süreçlerinin içeriğidir.


_Psikolojik sağlamlık, örseleyici yaşam olayına karşı koruyan bir karakter özelliği değildir. Olumsuz faktörlere karşı geliştirdiği beceriler, olumsuzluklara karşı gösterdiği koruyucu faktörlerdir. _*Risk faktörleri *

Erken doğum

Olumsuz yaşam olayları

Kronik hastalıklar

Ebeveynlerin hastalığı

Ebeveyn boşanması, ölmesi, tek ebeveynle yaşamak

Ekonomik zorluklar ve yoksulluk

Çocuk ihmal ve istismarı

Toplumsal travmalar(Savaş doğal afet)

EvsizlikKoruyucu Faktörler

• Olumlu veya kolay mizaç

• İç kontrol odağı

• Benlik saygısı

• Kişisel farkındalık ve kendini kabul

• Özerklik

• Yaşam hedeflerinin olması ve gelecek için olumlu beklentiler

• Etkili problem çözme becerileri

• İyimserlik ve umut

• Sosyallik

• Mizah duygusuna sahip olma

• Sağlık

• Destekleyici anne-baba tutumu

• Çocuğa yönelik yüksek ve gerçekçi beklentiler

• Akran / Arkadaş desteği*Psikolojik Sağlamlığınızı Arttırmak İçin *

Değerli Olduğunuzu Hissedin

Her daim önemli olduğunuzu kendinize hatırlatın ve sizi değerli hissettirecek duygulara, birlikteliklere yoğunlaşın. İyi ve sağlıklı olabilmek önceliğiniz olsun ve bu uğurda koruyucu faktörleri kendinize hatırlatın. Sizi iyiye götürmeyen aksine kötü etkileyen ve enerjinizi alan düşünceleri, durumları analiz edip onları hayatınızdan çıkarın.


Güçlü Yönlerinize Odaklanın

Güçlü yönlerinize odaklanarak potansiyelinizi artırın ve kendinizi acımasızca eleştirmeyin. “Keşke orda onu yapmasaydım.” gibi pişmanlık, suçluluk hissettiren düşüncelerle enerjinizi harcamayın. Sıklıkla güçlü kalabildiğiniz zamanlarda verdiğiniz kararları ve güçlü olması için destek verdiğiniz insanlara sunduğunuz önerileri düşünün. “Bununla nasıl başa çıkmıştım?””Bununla nasıl başa çıkmasını istemiştim?”


*Yakınlarınızın koruyucu faktörleriyle ilgili konuşun *

Yakınlarınızın koruyucu faktörleriyle ilgili konuşun. Zor zamanlarını nasıl atlattıklarıyla ilgili yakınlarınızla sohbet edin. Toparlanmalarında etkili olan faktörün ne olduğu ve durumu ne ölçüde iyileştirdiği üzerine tartışın.


Kararlı olun

Olaylardan kaçmak, onları yok saymak yerine onları kararlı bir şekilde çözümlemeye çalışın. Çabanız sırasında kendinize karşı dengeli olmaya özen gösterin.


*Spor Ve Beslenme *

Düzenli beslenme ve egzersiz rutininiz olsun. Fazla tüketilen şekerli, asitli besinler beraberinde fiziksel ve ruhsal dengesizlik getirecektir.


Yalnız Kaldığınız Zamanı Azaltın

Sevdiklerinizle geçirdiğiniz zaman ve onlarla olan paylaşımlarınız psikolojik sağlamlığınızı artıracaktır.


Sizi Olumlu Etkileyen Rutinleriniz Olsun

Size iyi gelen kişiler, kitaplar, şarkılar, diziler ile belli rutinleriniz olsun ve bunları yaparken motive olduğunuza dikkat edin.


Umudunuz Olsun

Zorluklarla baş etmede, onları onarmada, gerçekleştirmede umutlu olmak önemlidir. Bir şeyin iyi olacağına duyulan inanç o şeye karşı güçlü, dayanıklı olmamızı sağlar. Yaşanan olumsuzlukların yaşamınızın tümünü etkilemesine ve umudunuzu azaltmasına izin vermeyin.


İnci, istiridyenin bir çeşit kendini koruma mekanizması sonucu oluşur. Kabukların arasından giren yabancı maddeleri istiridye, sedef mineraliyle sarmaya başlar ve bu yabancı madde bir inciye dönüşür.

İnsanların da istiridyeler gibi zorluklarla mücadelede kullandığı yetenekleri vardır.

Teşekkür Ederiz.
45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page